Co wie, a czego nie wie psycholog

Z racji wykonywanego zawodu, prywatnie bardzo często dostaję pytania z prośbą o wyjaśnienie zachowania innych osób. „Dlaczego ona się tak zachowuje?”, „Dlaczego on mi to robi?”, „Jak to jest, że ja… a ludzie jakoś inaczej!?…” Psychologia ma to do siebie, że z jednej strony ogólnie opisuje, jak działają ludzie, a z drugiej – tłumaczy wszystko przez pryzmat niezwykle złożonych, indywidualnych aspektów i doświadczeń. Dlatego często trudno o proste i jednoznaczne odpowiedzi. Niektóre modele czy koncepcje są jednak w stanie wiele wyjaśnić, co okazuje się niezwykle pomocne w codziennym życiu. Kluczem jest, jak zwykle, lepsze zrozumienie tego, co w konkretnych sytuacjach dzieje się z innymi i z nami samymi. I tym właśnie postanowiłam podzielić się podczas Wieczorów z Psychologią, w pierwszej kolejności korzystając z teorii introwersji i ekstrawersji.

/O Wieczorach z Psychologią czytaj więcej tutaj./

Ludzie – źródło odnawialnej energii

„Świetlistymi istotami jesteśmy, nie tą surową materią”. – Yoda

Jednym z takich sposobów jest rozumienie tego, jak odnawiamy zasoby swojej psychicznej energii (która jest nam potrzebna do kontaktów z innymi, rozwiązywania problemów, kreatywności i rozwijania się). Robimy to na różne sposoby – dlatego też mamy inne preferencje co do aktywności, odpoczynku czy spędzania wolnego czasu. Niektórzy z nas są bardziej skierowani na zewnątrz – szybciej odnawiają swoją energię, wymieniając ją z otoczeniem. Są też tacy, bardziej skierowani do wewnątrz – tacy, którzy w kontakcie z otoczeniem wydatkują energię, a ładują baterie we własnej przestrzeni, pozostawieni sami sobie.

18smhbx1pvip8jpg

Ekstrawersja i introwersja – na tej samej skali

Koncept ekstrawersji i introwersji ludzie zgłębiali już od starożytności. Choć ma on swoich przeciwników i zwolenników, aktualnie jest ważnym wymiarem badania osobowości czy temperamentu, a nauka coraz częściej zajmuje się nim w kontekście neurologii, fizjologii, genetyki i biologii. Większość z nas funkcjonuje ambiwertycznie, tzn. jest gdzieś pośrodku tej skali i przejawia zarówno zachowania typowo introwertyczne (nakierowane na wewnętrzny świat przeżyć, refleksji, myśli, bycia samemu ze sobą) i typowo ekstrawertyczne (nakierowane na zewnętrzy świat bodźców, stymulacji, aktywności i kontaktów z innymi).

IntrovertVsExtrovert1

Ekstrawertycy – o co wam chodzi?

Osoby, które mają większą skłonność do zachowań ekstrawertycznych, intensywnie będą poszukiwać towarzystwa innych ludzi. Będą dobrze czuć się w centrum uwagi (także w dużej grupie, nawet nowo poznanych osób czy też wśród nieznajomych). Osoby bardziej ekstrawertyczne są spontaniczne, otwarte i bardzo żywiołowe: dużo mówią, dużo gestykulują pochłaniają przestrzeń i uwagę. Działają szybko i bez zbędnego namysłu, są ciągle w ruchu, lubią jak „coś się dzieje”, potrzebują ciągłych zmian. Żeby poczuć, że wraca im energia i chęć do życia, raczej wyjdą z domu i będą spędzać czas aktywnie, najlepiej z innymi ludźmi.

Instrukcja obsługi ekstrawertyka

Bywa, że ekstrawertycy są postrzegani jako bezmyślni, hałaśliwi i powierzchowni – natomiast to, czego najbardziej potrzebują od innych, to po prostu uznanie tego, że ciągle ich „nosi”: będzie naturalne, że ciągle będą wymyślać coś nowego, będą ciągle zagadani, zalatani i ciągle czymś zajęci, a w ich życiu będzie miejsce dla sporej ilości działań i ludzi. Na co dzień wnoszą do życia dużo energii, nowych pomysłów, inspirują i mobilizują innych. Można powiedzieć, że ekstrawertycy są urodzeni po to, aby wprawiać (wiele) rzeczy w ruch.

EKSTRA (2)

Introwersja to nie nieśmiałość!

Z kolei osoby o preferencjach introwertycznych oszczędniej dysponują swoją energią. Będą zatem więcej obserwować, raczej słuchać niż mówić, a powiedzą coś dopiero po zastanowieniu – wtedy, kiedy uważają, że faktycznie mają coś do powiedzenia. Są bardziej sumienni i opanowani. Wbrew stereotypom, lubią i potrzebują ludzi, ale tylko niektórych;) – lepiej czują się w mniejszym, sprawdzonym gronie bliższych znajomych i w sytuacjach 1:1. Nie jest też tak, że nie lubią wychodzić z domu – po prostu będą szybciej chcieli do domu wrócić;) Wolą sytuacje przewidywalne, zazwyczaj nie lubią niespodzianek. Żeby się doładować, potrzebują swojej prywatności, zajęcia się swoimi sprawami, najchętniej w spokojnym zaciszu domowym, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał.

Instrukcja obsługi introwertyka

Bywa, że introwertycy są postrzegani jako wycofane i nieśmiałe odludki – natomiast wynika to z faktu, że potrzebują więcej spokoju, a cenią sobie przede wszystkim własną przestrzeń i prywatność. Z przyjemnością oddają się aktywnościom zaplanowanym, lubią działać w skupieniu i samotności. Nawet z bliską osobą (lub najbliższymi osobami) lubią sobie pobyć „razem, a jednak osobno”. Są świetnymi słuchaczami i planistami, a do życia wnoszą więcej spokoju i refleksji. Dzięki introwertykom świat nie pędzi jak szalony – pokazują, że warto się czasem zatrzymać i zastanowić…

Zalecenia - jak postępować z introwertykami

Jak postępować z introwertykami

Dwa kierunki energii

„W Mocy każdy z was bardzo inny jest…”  – Yoda

Ekstrawersja i introwersja to dwa kierunki, w jakich podąża nasza energia psychiczna. Oba są nam potrzebne i świetnie się uzupełniają. Warto rozumieć, w jakich sytuacjach jak się zachowujemy – i w jakich sytuacjach jak zachowują się inni, aby nie obwiniać się o złośliwości czy wzajemną niechęć (typowe „on nie chce ze mną spędzać czasu w domu, pewnie mnie już nie lubi” / „ona nic tylko by ze znajomymi poza domem, pewnie się mną znudziła” / „czy on musi tyle gadać” / „czemu ona nic nie mówi, jakaś dziwna?”). Różnice miedzy nami wynikają m. in z tego, mamy różne możliwości i różne potrzeby w zakresie odnawiania naszej energii:) Warto zatem czasem wykazać więcej zrozumienia dla cudzej odmienności, co i oszczędzi nam frustracji, i przyniesie więcej spokoju i pozytywów w kontaktach z innymi

 Na koniec, parę zabawnych obrazków, które pomogą nam lepiej wzajemnie siebie rozumieć;) …:

ekstrawertyk-i-introwertyk-podstawowa-roznica-miedzy-nimi (3)

introvert_introvertido5 (2)

tumblr_inline_o2r8mvLkfr1qgnl8w_540

… i absolutnie genialny  komiks, dzięki któremu wdrożyłam w codzienne życie niesamowicie wartościowe usprawnienia;)!

komiks